poniedziałek, 22.04.2024
Ważne
Strona Główna » Wiadomości » 200 tysięcy złotych od Miasta na remont podwórek!

200 tysięcy złotych od Miasta na remont podwórek!

Spotkanie ws. podwórek na Siedlcach

W poniedziałek, 9 listopada, w rezultacie mediacji z przedstawicielami Miasta odbyło się specjalne spotkanie informacyjne mieszkańców Siedlec z urzędnikami, w sprawie remontu podwórek między ulicami Kartuską, Winnicką i Zakopiańską. Do auli VIII L.O. przy ul. Kartuskiej 128 przybyło ponad 80 osób, którzy z pierwszej ręki wysłuchali, w jaki sposób mogą doprowadzić do prac remontowych swoich podwórek, zieleńców i drogi wewnętrznej, przy spełnieniu wszystkich niezbędnych formalności.

Przedstawicielka Wydziału Architektury i Urbanistyki Urzędu Miejskiego, Lidia Urbańska przedstawiła proponowane koncepcje podziału geodezyjnego omawianego kwartału. Następnie reprezentująca Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych, Paulina Borysewicz omówiła ideę zmian własnościowych, czyli niezbędne przed pracami remontowymi warunki dzierżawy terenu. Z kolei Łukasz Podsiadłowski, przedstawiciel Zarządu Dróg i Zieleni, przedstawił sytuację drogi biegnącej wzdłuż omawianego terenu oraz sąsiadującą z nim ulicą Winnicką. Chwilami emocjonującą dyskusję tonował Przemysław Kluz, mediator wydelegowany przez GZNK, który w temat remontów i zmian własnościowych wprowadzał najbardziej zaangażowanych mieszkańców na dotychczasowych spotkaniach roboczych.

Kulminacyjnym punktem spotkania okazało się omówienie grantów i konkursów dla wspólnot mieszkaniowych w celu pozyskania środków na inwestycje remontowe, podczas którego Paulina Borysewicz przedstawiła zebranym mieszkańcom propozycję dyrektora GZNK, Jacka Łapińskiego. Wspólnotom obecnym na spotkaniu, które zdecydują się na dzierżawę swoich terenów przyległych, zadeklarował on łącznie ponad 200 tysięcy złotych wsparcia na prace remontowe.

– Spotkanie było bardzo udane, a przedstawiona oferta jest naprawdę bardzo dobra – podsumowuje Jędrzej Włodarczyk z Rady Dzielnicy Siedlce. – Przy jednoczesnym pozyskaniu kilku grantów i delikatnym nakładzie wspólnot, cały teren może przejść gruntowną rewitalizację w perspektywie trzech, czterech lat – dodaje Włodarczyk.

– Przy całym szacunku do osób starszych, mój niepokój budzi małe zainteresowanie tematem osób w młodym i średnim wieku – przyznaje radny dzielnicy Bartłomiej Cyrny. – W przypadku omawianych podwórek dzierżawa będzie jedynym sensownym rozwiązaniem, natomiast przedstawiona wyjątkowa oferta to precedens, który może zostać wykorzystany przez inne wspólnoty – mówi Cyrny.

Niemniej spotkanie wydaje się być bezcenną lekcją i ciekawym doświadczeniem dla obu stron. Tymczasem mieszkańców czeka proces lobbingu na rzecz rzetelnego podziału geodezyjnego i uregulowania formy prawnej, niezbędnego przy pracach remontowych, które mogłyby rozpocząć się już w przyszłym roku.

Wigilia w Domu Sąsiedzkim

W najbliższą niedzielę 10.12.2023 r. mamy dla Was dwa świąteczne wydarzenia: Teatr Qfer – “Opowieść …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wielkość czcionki
Kontrast