poniedziałek, 17.06.2024
Ważne
Strona Główna » Budżet Obywatelski » Budżet Obywatelski 2017 – ostatnie dni składania wniosków

Budżet Obywatelski 2017 – ostatnie dni składania wniosków

 

Jeszcze tylko do 30 kwietnia składać można wnioski w ramach gdańskiego budżetu obywatelskiego. Jak dotąd gdańszczanie złożyli 112 wniosków, ale – jak co roku – im mniej czasu do końca, tym szybciej wniosków przybywa.

Na złożenie wniosków mieszkańcy gdańska mieli czas pod początku kwietnia. W tym czasie odbyły się warsztaty, podczas których można było uzyskać merytoryczną pomoc w przygotowaniu potrzebnych dokumentów. Pomocą służyli też – i nadal służą – wybrani pracownicy magistratu i jednostek miejskich (pełna lista kontaktów jest dostępna na stronie www.gdansk.pl/budzet-obywatelski).

Przypomnijmy – kwota przeznaczona na realizację projektów w 2017 roku to 12 500 000 złotych. Budżet obywatelski to część budżetu Miasta, która pozostaje do dyspozycji mieszkańców. Podstawą budżetu obywatelskiego są pomysły zgłoszone przez mieszkańców czyli tzw. projekty. Następnie poprzez głosowanie wybierane są te, które w następnym roku kalendarzowym zostaną zrealizowane.

planszaTramwaj-01Obecnie składane są wnioski do czwartej edycja budżetu obywatelskiego. A już od dwóch lat mieszkańcy korzystają z wielu inwestycji, które zostały zrealizowane dzięki aktywności mieszkańców. Powstały nowe place zabaw, tereny rekreacyjne, boiska, siłownie, wyremontowano ulice i chodniki.  Trwają też przygotowania do realizacji kolejnych 65 wniosków z  2015 r. Warto zatem wziąć sprawy w swoje ręce i zastanowić się, czego brakuje w dzielnicy, jak można poprawić jakość życia swojego i swoich sąsiadów?

Kwota 12,5 mln zł podzielona jest na dwie części – 10 mln na projekty w dzielnica i 2,5 mln na projekty ogólnomiejskie, a więc takie, które swoim zasięgiem obejmują więcej niż jedną dzielnicę. Każda dzielnica dysponuje odrębną kwotą.

Składanie wniosków oraz głosowania odbywa się elektronicznie poprzez stronę www.gdansk.pl. By projekt został przyjęty należy go jeszcze wydrukować, zebrać 15 podpisów poparcia mieszkańców dzielnicy (przy projektach ogólnomiejskich zameldowanie w dzielnicy nie ma znaczenia) i przekazać lub przesłać do 30 kwietnia br.

Maj i czerwiec to czas na ocenę wniosków, sprawdzenie możliwości ich realizacji, a w dniach 12 – 25 września gdańszczanie zdecydują co w 2017 roku zostanie zrealizowane.

Wszystkie informacje o tegorocznej edycji dostępne są na gdańskiej stronie internetowej, a użytkowników Facebooka zapraszamy na profil Miasta Gdańsk, gdzie w krótkiej i wesołej formie można dowiedzieć się co to w ogóle jest ten budżet obywatelski.

W tym roku po raz pierwszy wspólne terminy składania projektów oraz głosowania mają cztery miasta Obszaru Metropolitalnego Gdańska Gdynia Sopot. Oprócz trójmiejskich miast także Rumia włączyła się we wspólny harmonogram.

Baśnie 1001 Nocy – spektakl Teatru Qfer

Scenariusz spektaklu na podstawie dwóch z bardziej znanych opowieści z Tysiąca i jednej nocy. Bohaterem …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wielkość czcionki
Kontrast