środa, 28.02.2024
Ważne
Strona Główna » Wiadomości » Dzieje się na Siedlcach! Wydarzenia dla mieszkańców tworzone z mieszkańcami

Dzieje się na Siedlcach! Wydarzenia dla mieszkańców tworzone z mieszkańcami

W ramach programu Otwarty IKM na Siedlcach odbędzie się we wrześniu sześć wydarzeń kulturalnych. Od 14 do 29 września związani z dzielnicą organizatorzy proponują mieszkańcom m.in.: koncert muzyki dawnej, warsztaty teatralne, ekologiczne i taneczno-ruchowe, spektakl, piknik integracyjny z kulturą ludową w tle czy zbieranie opowieści, z których powstaną pocztówki dźwiękowe. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, szczegółowy program znajduje się na: http://otwarty.ikm.gda.pl/.

 Zaproponowane działania wybrane zostały w konkursie na najciekawsze, autorskie propozycje inicjatyw kulturalnych mieszkańców dzielnicy. Wybrano sześć działań, które realizowane są z środków Narodowego Centrum Kultury Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne oraz przy wsparciu Instytutu Kultury Miejskiej. Odbędą się w różnych przestrzeniach gdańskich Siedlecm.in. przy ulicy Ojcowskiej, Skarpowej, Kartuskiej. Adresowane są do różnych grup społecznych (młodzieży, seniorów, cudzoziemców, międzypokoleniowe).

 

PROGRAM WYDARZEŃ OTWARTEGO IKM NA SIEDLCACH

 14 września, godz. 10.00-14.00 | Warsztaty dramo-teatralne dla seniorów

Warsztaty dramo-teatralne Stowarzyszenia Praktyków Dramy „Stop-Klatka” są adresowane do siedleckich seniorów. – Podczas zajęć będziemy pracować przy użyciu interaktywnych metod, w tym dramy stosowanej, pracy z ciałem i metaforą – mówią prowadzący.

Prowadzenie: Marian Pułtuski, Agnieszki Buśk. Informacje i zapisy: m.pułtuski@gmail.com. Miejsce: Fundacja Świat Wrażliwy ul. Kartuska 108

 

14 września, godz. 16.00-17.30 | Spektakl Teatru Forum „Wspólnota”

Spektakl realizowany jest przez 6 aktorów i reżysera. Po obejrzeniu historii widzowie są pytani przez osobę prowadzącą o ich refleksje i pomysły na rozwiązania dla przedstawionych problemów. Pomysły te są następnie testowane przez nich na scenie we wspólnej improwizacji z aktorami, tak by znaleźć możliwości przezwyciężenia społecznych problemów, do których odnosi się spektakl.

Prowadzenie: Stowarzyszenie Praktyków Dramy Stop-Klatka. Organizator: Polski Związek Emerytów, Rencistów O/O Gdańsk Koło nr 11. Miejsce: Fundacja Świat Wrażliwy ul. Kartuska 108.

 

15 września, godz. 19.00 | Koncert zespołu muzyki dawnej Bianco Fiore połączony z prelekcją dot. dzielnicy Siedlce. Siedlce – muzyka XV wieku w XV-wiecznej dzielnicy Gdańska

Podczas koncertu zabrzmi muzyka wykonywana w Gdańsku i w innych europejskich miastach w okresie, na który datowane są pierwsze wzmianki o Siedlcach, tj. ok. XV wieku. – W krótkim komentarzu po części muzycznej przybliżymy publiczności związki wykonywanych kompozycji i instrumentów z początkami dzielnicy Siedlce – mówi organizatorka wydarzenia.

Organizator: Magdalena Warzawa. Miejsce: Kościół pw. Chrystusa Króla ul. ks. Franciszka Rogaczewskiego 55.

19 września, 12.00-20.00 | Siedlce pakują do swojego

– Zainspiruj się i bądź bardziej eko! Przyjdź na wykłady, dołącz do warsztatów lub weź udział w konkursie w ramach wydarzenia „Siedlce pakują do swojego” 19 września będzie obfitować w różnorodne działania z ekologią w tytule. Wydarzenie rozpocznie się od finału konkursu plastyczno-ekologicznego, do którego zaprosiłyśmy SP Nr 58 – zapowiadają organizatorki z MAMY Wenę.

12:00-17:00 | Siedlce pakują do swojego: warsztaty szycia woreczków na zakupy. Samodzielnie uszyte na maszynie woreczki są idealne w zastępstwie foliowych reklamówek podczas zakupów. Są wygodne i wytrzymałe. Materiałem do wykonania woreczków będą niepotrzebne już firanki, którym damy drugie życie.

Miejsce: Fundacja Dr Clown, ul. Kartuska 96/96

17:30-18:30 | Siedlce pakują do swojego: wykład o plastiku

Jednorazowe opakowania dają nam wygodę podczas robienia zakupów. Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym, w co zapakowane jest nasze jedzenie i picie. Niestety, takie niefrasobliwe podejście wiąże się z generowaniem ogromnej ilości śmieci. To wpływa destrukcyjnie na środowisko, ale także bezpośrednio na nasze zdrowie. Asia Jóźwiak i Alicja Żarkiewicz podzielą się swoimi doświadczeniami życia bez plastiku.

Miejsce: Rada Dzielnicy Siedlce, ul. Kartuska 63/65.

 

19.00-20.00 | Siedlce pakują do swojego: spotkanie z alternatywami dla plastikowych opakowań (podwieczorek i podsumowanie projektu)

– Rozwinięciem wykładu i przyjemnym zakończeniem projektu będzie podwieczorek – spotkanie przy kawie i herbacie w kawiarni Fundacji Świat Wrażliwy. To będzie bezpośrednie przełożenie informacji o tym, jak można robić zakupy do swoich opakowań. Podczas spotkania w kawiarnianej atmosferze przyjrzymy się bliżej „Zestawowi inspiracyjnemu #PakujęDoSwojego”, który jest stoiskiem pokazującym wiele różnych alternatyw dla jednorazowych opakowań – opowiada Alicja Żarkiewicz.

 Miejsce: Caffe Aktywni – Fundacja Świat Wrażliwy (ul. Kartuska 108/112). Prowadzenie: Asia Jóźwiak, Konrad Ponieważ, Agnieszka i Alicja Żarkiewicz. Organizator: Alicja Żarkiewicz. Informacje: kontakt@mamywene.pl.

 

21 września, godz. 16.00 – 20.00 | Ojcowska zaprasza Siedlce – piknik integracyjny z kulturą ludową w tle.

Ulica Ojcowska na gdańskich Siedlcach zaprasza na integracyjny piknik z ludowymi inspiracjami. W pikniku weźmie udział m.in. Kapela Niwińskich, która zaprezentuje bogaty program z warsztatami tanecznymi dla dzieci oraz potańcówką integracyjną. Dzieci w wieku do lat 7 wezmą udział w zajęciach muzyczno-tanecznych bazujących na dawnych grach i zabawach z mazowieckich wsi. W planie również warsztaty origami poprowadzone przez młodą mieszkankę ulicy Ojcowskiej. Różnokolorowy papier zamieni się w trójwymiarowe rzeźby, które uczestnicy będą mogli zabrać ze sobą do domu.

godz. 16.00-17.00 | warsztaty taneczne tradycyjnych zabaw dziecięcych przeznaczone dla dzieci do 7 roku życia. Prowadzenie: Agnieszka Niwińska

Warsztaty origami | wstęp wolny (bez zapisów). Prowadzenie: Zuzanna Piotrowicz
I GRUPA: godz. 16.00-16.50 grupa wiekowa od lat 10

II GRUPA: 17.00-17.50 grupa dla dzieci do lat 10
III GRUPA: 18.00-18.50 grupa wiekowa od lat 12

18.00 – 20.00 potańcówka z Kapelą Niwińskich dla mieszkańców i mieszkanek Siedlec

W przypadku niepogody zapraszamy do kawiarni społecznej “Caffe Aktywni” – siedziby gościnnej Fundacji “Świat Wrażliwy” przy ul. Kartuskiej 108/112 na Siedlcach.

Organizator: Izabela Pałasz-Alwasiak. Prowadzenie: Kapela Niwińskich, Zuzanna Piotrowicz. Miejsce: ulica Ojcowska

28 września, godz. 9.00-14.00 | Wydobyć dźwięk, uwolnić ruch. Warsztaty beatboxowo-taneczne. I GRUPA: 09.00- 11.00. II GRUPA: 12.00-14.00.

Potrzeba tworzenia muzyki, kreowania dźwięków, melodii, a także poruszania się i tańca towarzyszą nam od zarania dziejów.  W ramach projektu Otwarty IKM na Siedlcach zapraszamy na warsztaty beatbox, które połączą obie dziedziny – formy rytmicznego tworzenia dźwięków za pomocą aparatu mowy oraz taniec współczesny, czerpiący z naturalnych możliwości ekspresji ciała. Na warsztaty złożą się: rozgrzewka oddechowa i głosowa, nauka podstaw beatboxu, nagrywanie dłuższych fragmentów muzycznych za pomocą tzw. loopstacji, kolektywne ćwiczenia i gry ruchowe, tworzenie kombinacji opartych na elementach tańca współczesnego.

Prowadzenie: Jan Czerwiński, Anna Mikula. Miejsce: Studio 57, ul. Kartuska 57. Informacje i zapisy: jan.elf.czerwinski@gmail.com.

 

28 września, godz. 12.00-17.00 | Siedlce. Dźwiękowe mikrohistorie mieszkańców dzielnicy
Pracownia Inicjatyw Społecznych Dym zaprasza do kawiarni międzypokoleniowej Caffe Aktywni na prezentację pocztówek dźwiękowych. Będą to nagrania najważniejszych miejsc dla mieszkańców dzielnicy: miejsca z którymi są związani, z którymi mają wspomnienia i o których nam opowiedzą. Pocztówki dźwiękowe są pracami artystycznymi, łączącymi dźwięki miejsc, opowieści w formie wywiadów oraz fotografię. Swoim działaniem organizatorzy odkrywają pejzaż dźwiękowy Siedlec poprzez zbieranie mikrohistorii mieszkańców.

W projekcie weźmie udział 10 mieszkańców i mieszkanek Siedlec (z różnych części dzielnicy), którzy podzielili się (nie)codziennymi historiami ich życia. Dokąd siedlczanie chodzili w dzieciństwie na lody? Na pierwszą randkę? Których miejsc się bali, co było postrachem dzieci? Opowiedziane historie będą punktem wyjścia dla nagrania pejzażu dźwiękowego wybranych miejsc.

Organizator: Monika Masalon. Prowadzenie: Pracownia Inicjatyw Społecznych Dym: Monika Masalon, Sylwia Bruna, Aleksandra Kulińska. Miejsce: Cafe Aktywni / Fundacja Świat Wrażliwy, ul. Kartuska 108. Informacje i zapisy: monika.masalon@gmail.com.

 

Program „Otwarty IKM na Siedlcach zrealizowano z środków Narodowego Centrum Kultury Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2019 oraz przy wsparciu Instytutu Kultury Miejskiej.

IKM proponuje

Ferie z IKM – Wygeneruj miasto przyszłości, spotkanie w ramach Miasto 2050, powrót cyklu Non-Fiction, …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wielkość czcionki
Kontrast