środa, 28.02.2024
Ważne
Strona Główna » Wiadomości » Muzeum “Niewidzialny Gdańsk”

Muzeum “Niewidzialny Gdańsk”

Muzeum “Niewidzialny Gdańsk” to nowa inicjatywa kulturalno – edukacyjna na mapie Gdańska. Chcielibyśmy w kilku słowach przybliżyć jej cel i zaprosić Państwa do odwiedzenia tego miejsca.

Zwiedzanie muzeum odbywa się w zupełnej ciemności. Za pomocą innych zmysłów niż wzrok, przede wszystkim dotykiem, zwiedzający poznają różne eksponaty, w tym również takie,  które symbolizują przełomowe momenty historyczne miasta. To nowe i niezwykłe doświadczenie, ponieważ na co dzień nie mamy okazji przebywać w zupełnej ciemności, odcięci od wszelki bodźców wzrokowych. Poruszanie się w tej ciemności jest jednak zupełnie bezpieczne, ponieważ sale wystawowe są skonstruowane w ten sposób, że przejście przez nie nie wiąże się z żadnymi przeszkodami, a pomocnikiem w zwiedzaniu jest przewodnik, który opowiada o tym czego zwiedzający nie widzą, a jedynie poznają za pomocą przede wszystkim dotyku, a także słuchu i węchu.

Naszymi przewodnikami są wyłącznie osoby niewidome i niedowidzące. Ideą muzeum jest uwrażliwienie na potrzeby osób z dysfunkcją wzroku, wejście na chwilę w świat ciemności, który otacza ich na co dzień. Zwiedzanie „Niewidzialnego Gdańska” to nie tylko krótka wycieczka w świat dotąd  nieznany, ale również spotkanie z niezwykłym osobami.  Nasi pracownicy, najczęściej od urodzenia niewidomi, podczas zwiedzania dzielą się swoim doświadczeniem, pokazują różne sprzęty które pomagają funkcjonować w codzienności, przybliżają pismo Braille’a, a także uczą jak można pomóc osobom z dysfunkcją wzroku np. przy przejściu dla pieszych, w sklepie czy innej sytuacji.

Chcielibyśmy, aby nasi goście odwiedzając „Niewidzialny Gdańsk” mogli wziąć udział w nietypowej podwójnej lekcji – historii i empatii. Historia miasta odkrywana w zupełnej ciemności za pomocą symboli i replik zabytków na długo zapada zwiedzającym w pamięć. Natomiast lekcja wrażliwości, której doświadczają wszyscy wchodzący do muzeum, już zawsze wpływa na inne spojrzenie na osoby niepełnosprawne i łamie utarte stereotypy.

Możemy zapewnić, że zachowujemy wszystkie standardy higieny i działamy zgodnie z wytycznymi. Wszystkie nasze eksponaty są regularnie dezynfekowane, przewodnicy są zawsze w maskach bądź przyłbicach, a do pomieszczeń wchodzą małe grupy do 6 osób jednocześnie, również wyłącznie w maseczkach.

Więcej o naszym muzeum można dowiedzieć się na naszej stronie internetowej www.niewidzialnygdansk.pl, zapraszamy również do kontaktu telefonicznego pod numerem tel.; 58 352 02 85 lub 694 650 197, chętnie odpowiemy na wszystkie pytania

Zapraszam codziennie.

80-819 Gdańsk, Okopowa 7
58 352-02-85, 694-650-197

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wielkość czcionki
Kontrast