niedziela, 10.12.2023
Ważne
Strona Główna » Kultura » Powstanie spektakl “Gdańska Legenda o Jakubie i Annie”

Powstanie spektakl “Gdańska Legenda o Jakubie i Annie”

Rozstrzygnięto konkurs dotyczący zgłoszonych pomysłów gdańskich organizacji pozarządowych z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Proponowane działania musiały uwzględniać aktywizację mieszkańców w skali dzielnicowej i sąsiedzkiej. Spośród działań kulturalnych wybrano m.in. projekt Stowarzyszenia dla Siedlec “Gdańska Legenda o Jakubie i Annie”. Pomysł i prowadzenie Marzena Wojciechowska-Orszulak.

Projekt proponuje realizację warsztatów teatralnych zakończonych premierą spektaklu i pospektaklową interakcją z widownią, złożoną ze środowisk wrażliwych społecznie. W projekcie nastąpi współpraca warsztatowa i przedstawienie spektaklu z interakcją, szczególnie mieszkańcom Siedlec, w tym bezdomnym ze stowarzyszenia Prometeusz i osobom z niepełnosprawnością intelektualną z Fundacji „Świat wrażliwy” oraz „Sprawni inaczej”, seniorom z „Zakopianki” , a także uchodźczyniom i imigrantkom z Fundacji „Kobiety Wędrowne”.

Wybranie do projektu gdańskiej legendy pozwala na podjęcie istotnych społecznie tematów. Losy bohaterów legendy sięgającej XVII wieku, poruszają i wywołują takie tematy jak: odpowiedzialność za dane słowo, potrzeba życia – wędrówki a realizacja potrzeby założenia rodziny, miłości i rozłąki, bezradności życia w niewoli, wzajemnej pomocy i potrzeby opieki nad starszymi, problemu śmierci w trakcie zarazy. Praca nad tym wydarzeniem ma na celu: rozwój tradycji i tożsamości gdańskiej, otwartości na solidarność społeczną, wzajemną aktywizującą współpracę oraz na zwiększenie współuczestnictwa w kulturze mieszkańców Siedlec i Gdańska.

Już dzisiaj zapraszamy wszystkich chętnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wielkość czcionki
Kontrast