czwartek, 20.06.2024
Ważne
Strona Główna » Wiadomości » Rusza budowa tunelu pod ul. Okopową

Rusza budowa tunelu pod ul. Okopową

RUSZA BUDOWA TUNELU DLA PIESZYCH POD JEZDNIĄ UL. OKOPOWEJ – BĘDĄ ZMIANY W ORGANIZACJI RUCHU

Wkrótce rozpocznie się kolejny etap przebudowy układu drogowego wokół Targu Siennego i Targu Rakowego w Gdańsku – budowa tunelu dla pieszych pod jezdnią ul. Okopowej. W związku z tym konieczne jest wprowadzenie tymczasowej zmiany w organizacji ruchu w rejonie skrzyżowania ulic Okopowej i Toruńskiej, która zacznie obowiązywać w nocy z 19 na 20 lutego 2016. Prace realizowane są w ramach projektu Forum Gdańsk obejmującego stworzenie atrakcyjnej przestrzeni publicznej z kompleksem handlowym w samym centrum miasta.

69343_big

– W 2016 roku będziemy prowadzić intensywne prace przy realizacji Forum Gdańsk. Wiemy, że jak przy większości dużych inwestycji, również w tym przypadku będzie się to wiązało z utrudnieniami dla mieszkańców miasta. Dołożymy jednak wszelkich starań, aby je zminimalizować. Jesteśmy też przekonani, że to, co tu powstanie – atrakcyjne miejsce spotkań, zakupów i rozrywki, nowa infrastruktura drogowa oraz Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska – w pełni zrekompensuje obecne niedogodności – powiedział Tomasz Matusiak, dyrektor Multi Poland i pełnomocnik spółki Forum Gdańsk. – Oprócz dalszej modernizacji układu drogowego postępują też prace przy budowie Forum Gdańsk. W tym roku mieszkańcy Gdańska będą mogli obserwować jak kompleks wyłania się z ziemi. Niedawno rozpoczęły się roboty fundamentowe. Wszystkie prace przebiegają zgodnie z harmonogramem – dodał Tomasz Matusiak.

Okopowa – Toruńska

Pierwszy etap prac rozpocznie się 22 lutego. W związku z tym konieczne jest zamknięcie przejazdu z ul. Okopowej w ul. Toruńską. Objazdy dla kierowców wyznaczone zostały ulicami Okopową, Augustyńskiego i Rzeźnicką. Wprowadzone zmiany mają na celu zachowanie podstawowych relacji na skrzyżowaniu Okopowa – Toruńska, a także utrzymanie dotychczasowej trasy dojazdu do Urzędu Wojewódzkiego i Marszałkowskiego. Taka organizacja ruchu (z ewentualnymi drobnymi korektami) obowiązywać będzie przez cały okres budowy tunelu. Prace w tym rejonie powinny zakończyć się na przełomie maja i czerwca 2017 roku.

Aleja Armii Krajowej

Nadal obowiązują wprowadzone w styczniu zmiany w rejonie al. Armii Krajowej i przejazdu ul. Okopową pod al. Armii Krajowej. Ruch na wiaduktach, którymi biegnie al. Armii Krajowej, jest zwężony o jeden pas w każdą stronę, ale wyłącznie w nocy, tylko w godz. 23:30 – 5:00. Natomiast przejazd ulicą Okopową pod al. Armii Krajowej w kierunku Pruszcza Gdańskiego został zwężony do jednego pasa. Zmiana organizacji ruchu w al. Armii Krajowej będzie obowiązywać do połowy roku, natomiast na ul. Okopowej – do końca wakacji.

Hucisko

Nadal trwają też intensywne prace w rejonie ul. Hucisko. Najprawdopodobniej potrwają one do drugiej połowy kwietnia. W tym czasie zostanie przygotowany alternatywny dojazd do terenu budowy przez ul. Nowe Podwale Grodzkie od strony północnej.

Obecnie przy Hucisku wykonywana jest izolacja konstrukcji tunelu oraz jego obsypka. Następnym etapem będzie zakończenie przebudowy infrastruktury podziemnej (sieć wodociągowa, kanalizacyjna, sieci teletechniczne i energetyczne) w nowym tunelu. W dalszej kolejności nastąpi wzmocnienie podłoża gruntowego w obrębie skrzyżowania Hucisko/Targ Rakowy/Podwale Grodzkie. Na koniec zostaną tam wykonane warstwy asfaltowe nawierzchni drogowej. Niestety wcześniejsze otwarcie obu jezdni ul. Hucisko – przed zakończeniem tych prac – spowoduje konieczność powtórnego zamknięcia jednej jezdni dla zakończenia robót drogowych.

Piesi

Wprowadzane zmiany w organizacji ruchu nie wiążą się z dodatkowymi utrudnieniami w ruchu pieszym. Wokół terenu inwestycji piesi (i rowerzyści) nadal poruszają się tak, jak dotychczas.

Dalszy zakres prac wokół Targu Siennego i Targu Rakowego

Nie są to ostatnie utrudnienia w rejonie Targu Siennego i Targu Rakowego. Inwestycja będzie wymagać kolejnych zmian w organizacji ruchu w najbliższym sąsiedztwie. Wszelkie informacje na ten temat będą przekazywane mieszkańcom Gdańska na bieżąco.
O Forum Gdańsk
Forum Gdańsk to nowa, atrakcyjna przestrzeń publiczna z kompleksem handlowym, która powstaje w samym centrum miasta w ramach rewitalizacji historycznego Targu Siennego i Targu Rakowego. Inwestycja obejmuje budowę Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska oraz węzła przesiadkowego i infrastruktury drogowej wokół kompleksu. Projekt realizowany jest we współpracy pomiędzy Multi Poland i Gminą Miasta Gdańska oraz grupą PKP. Otwarcie kompleksu planowane jest na 2017 rok.

Forum Gdańsk zaoferuje 62 000 m2 powierzchni komercyjnej, na której znajdzie się około 220 lokali handlowych i usługowych, największe w Trójmieście wieloekranowe kino, klub fitness, restauracje i kawiarnie oraz wielopoziomowy parking na około 1 100 miejsc. W ramach kompleksu powstanie też zupełnie nowa przestrzeń publiczna: plac miejski z kawiarniami i restauracjami oraz ogólnodostępny bulwar biegnący wzdłuż zrewitalizowanych nabrzeży kanału Raduni. W drugim etapie projektu powstaną również nowoczesne powierzchnie biurowe.

W ramach projektu Forum Gdańsk miasto zyska nowe rozwiązania infrastrukturalne. Na przebudowanym wiadukcie w ciągu al. Armii Krajowej powstanie węzeł przesiadkowy, który zintegruje komunikację autobusową, tramwajową i kolejową, w tym uruchomiony w 2015 roku przystanek SKM Gdańsk Śródmieście. Dzięki temu kompleks będzie doskonale skomunikowany ze wszystkimi częściami Trójmiasta oraz z regionem. Ponadto przebudowa wiaduktu usprawni przejazd do i z centrum Gdańska. Dogodny dojazd do obwodnicy trójmiejskiej sprawi, że do Forum Gdańsk z łatwością dostaną się również zmotoryzowani.

Targ Rakowy stanie się ciągiem pieszym przechodzącym w plac miejski. Powstanie też ogólnodostępna ulica Nowe Podwale Grodzkie biegnąca pod budynkami wzdłuż torów kolejowych. Usprawni ona przejazd przez teren Forum Gdańsk. W rejonie inwestycji zmodernizowanych zostanie sześć skrzyżowań. Zrewitalizowane zostanie również przejście podziemne pod ul. Wały Jagiellońskie.

Dzięki wyjątkowej lokalizacji w sercu Gdańska, z doskonałym dostępem do komunikacji publicznej, a także ofercie flagowych sklepów oraz znanych restauracji i kawiarni, Forum Gdańsk stanie się bardzo atrakcyjnym miejscem spotkań, zakupów i rozrywki dla mieszkańców Trójmiasta oraz turystów.

O Multi
Multi to jeden z największych właścicieli, zarządców oraz deweloperów wysokiej jakości centrów handlowych w Europie oraz Turcji. Jest to platforma nieruchomości handlowych dysponująca wysokim kapitałem i zorientowana na wzrost, której działalność koncentruje się na generowaniu i zwiększaniu trwałych dochodów z najmu. Realizowane przez firmę projekty stają się często katalizatorem rozwoju ekonomicznego i społecznego miast i regionów. Od swojego powstania w 1982 roku, Multi zajmowało się ponad 180 projektami. Obecnie Multi jest właścicielem lub zarządcą 84 centrów handlowych.

Multi działa w 12 krajach, w tym w Holandii, gdzie znajduje się centrala firmy. Pozostałe kraje, w których obecne jest Multi, to Belgia, Czechy, Hiszpania, Niemcy, Polska, Portugalia, Słowacja, Ukraina, Wielka Brytania, Włochy i Turcja.

www.multi.eu
www.gdansk.pl
________________________________________

Dodatkowych informacji udzielają:

Questia sp. z o.o. sp. k.
Urząd Miejski w Gdańsku
Communications Management Consultants Biuro Prasowe
Marta Miller, mmiller@questiapr.pl
Emilia Salach, emilia.salach@gdansk.gda.pl
Aleksandra Kwiatkowska, akwiatkowska@questiapr.pl
telefon: +48 693 813 032

Modernizacja chodników i jezdni ul. Zakopiańskiej

Modernizacja prowadzona jest na odcinku o długości ok. 970 metrów – od ul. Bema do …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wielkość czcionki
Kontrast