poniedziałek, 06.02.2023
Ważne
Strona Główna » Wiadomości » Ruszyły odbiory świątecznych choinek

Ruszyły odbiory świątecznych choinek

Właśnie w Gdańsku zaczęły się odbiory naturalnych choinek, których mieszkańcy miasta pozbywają się z domów po świętach.

DSC02597

Ponieważ choinka, to odpad zielony, wystarczy wystawić ją koło swojej wiaty śmietnikowej, zostanie stamtąd zabrana. Zgodnie bowiem z obowiązującymi przepisami o gospodarowaniu odpadami komunalnymi – zabranie wszystkich odpadów zielonych (w tym choinek) należy do obowiązków miasta.

 

Wyrzucając choinki należy pamiętać o kilku ważnych zasadach:
1) najważniejsze, by starać się nie zastawiać podwórek porzuconymi drzewkami – najlepiej rozebrać drzewko (i wystawić je pod wiatą) dzień przed wywozem odpadów zielonych. Wszystkie harmonogramy dostępne są na stronie www.czystemiasto.gdansk.pl zakładka Harmonogramy,
2) drzewko musi być dokładnie rozebrane – bardzo ważne, żeby zdjęte zostały wszystkie ozdoby nie ulegające biodegradacji (choinki trafiają w Zakładzie Utylizacyjnym na kwaterę kompostowniczą, każda ozdoba nie ulegająca biodegradacji powoduje, iż drzewko nie zostanie skompostowane i ‘się zmarnuje’)
3) choinki w doniczce można spróbować posadzić w ogrodzie lub na terenie zielonym należącym do spółdzielni lub wspólnoty (uzyskując wcześniej zgodę na to zarządcy terenu). Jeśli choinka w doniczce uschła, zarówno drzewko, jak i ziemię należy wrzucić do pojemnika na odpady zielone, pojemnik w którym rosła choinka – do odpadów suchych lub mieszanych

Posiadacze pieców lub kominków powinni pamiętać, iż nie poleca się spalania w nich drzew iglastych. W przeciwieństwie bowiem do drewna drzew liściastych, drewno drzew iglastych zawiera dużo żywic. Podczas spalania daje ono dużo tłustej sadzy powodującej szybkie zanieczyszczenie paleniska, szyby i komina.

Zgodnie z harmonogramem wywozów – choinki będą odbierane od mieszkańców do 15 lutego.

Premiera Tańcz tańcz

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wielkość czcionki
Kontrast