sobota, 13.04.2024
Ważne
Strona Główna » Wiadomości » Ruszyły odbiory świątecznych choinek

Ruszyły odbiory świątecznych choinek

Właśnie w Gdańsku zaczęły się odbiory naturalnych choinek, których mieszkańcy miasta pozbywają się z domów po świętach.

DSC02597

Ponieważ choinka, to odpad zielony, wystarczy wystawić ją koło swojej wiaty śmietnikowej, zostanie stamtąd zabrana. Zgodnie bowiem z obowiązującymi przepisami o gospodarowaniu odpadami komunalnymi – zabranie wszystkich odpadów zielonych (w tym choinek) należy do obowiązków miasta.

 

Wyrzucając choinki należy pamiętać o kilku ważnych zasadach:
1) najważniejsze, by starać się nie zastawiać podwórek porzuconymi drzewkami – najlepiej rozebrać drzewko (i wystawić je pod wiatą) dzień przed wywozem odpadów zielonych. Wszystkie harmonogramy dostępne są na stronie www.czystemiasto.gdansk.pl zakładka Harmonogramy,
2) drzewko musi być dokładnie rozebrane – bardzo ważne, żeby zdjęte zostały wszystkie ozdoby nie ulegające biodegradacji (choinki trafiają w Zakładzie Utylizacyjnym na kwaterę kompostowniczą, każda ozdoba nie ulegająca biodegradacji powoduje, iż drzewko nie zostanie skompostowane i ‘się zmarnuje’)
3) choinki w doniczce można spróbować posadzić w ogrodzie lub na terenie zielonym należącym do spółdzielni lub wspólnoty (uzyskując wcześniej zgodę na to zarządcy terenu). Jeśli choinka w doniczce uschła, zarówno drzewko, jak i ziemię należy wrzucić do pojemnika na odpady zielone, pojemnik w którym rosła choinka – do odpadów suchych lub mieszanych

Posiadacze pieców lub kominków powinni pamiętać, iż nie poleca się spalania w nich drzew iglastych. W przeciwieństwie bowiem do drewna drzew liściastych, drewno drzew iglastych zawiera dużo żywic. Podczas spalania daje ono dużo tłustej sadzy powodującej szybkie zanieczyszczenie paleniska, szyby i komina.

Zgodnie z harmonogramem wywozów – choinki będą odbierane od mieszkańców do 15 lutego.

Wigilia w Domu Sąsiedzkim

W najbliższą niedzielę 10.12.2023 r. mamy dla Was dwa świąteczne wydarzenia: Teatr Qfer – “Opowieść …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wielkość czcionki
Kontrast