sobota, 13.04.2024
Ważne
Strona Główna » Historia » Ulica Kościelna bez kościoła

Ulica Kościelna bez kościoła

Dla osoby nie znającej historii Siedlec oraz Gdańska, nazwa ulicy Kościelnej z uwagi na brak jakiejkolwiek świątyni położonej w jej okolicy może budzić zagadkę. Jest ona nielicznym przykładem pozostawienia po 1945 r. przedwojennej nazwy, rzecz jasna w polskim wydaniu.

Do końca II wojny światowej ta leżąca w rejonie VIII LO ulica nosiła nazwę Kirchenweg. Wiązało się to z istniejącą tuż obok neogotycką świątynią ewangelicką – Heilandskirche, czyli Kościołem Zbawiciela. Kościół powstał na przełomie XIX i XX w. i zajmował ponad 600 m2. Akt poświęcenia świątyni, miał miejsce 17 września 1901 w obecności – co ciekawe – żony niemieckiego cesarza Wilhelma II, Augustyny. Kościół zaprojektował pochodzący z Rusocina architekt Ludwik von Tiedemann, a jej całkowity koszt wraz z wyposażeniem wyniósł 136 000 ówczesnych marek.

W tamtych czasach w mieście nie dominowało jedno wyznanie, a protestanci i katolicy żyli obok siebie. Świątynią administrował pastor Albert Hoffmann, później zaś Max Stelter. Do parafii przynależał także stary, niewielki cmentarz położony przy Schlapker Gang, czyli dzisiejszej Starodworskiej.

Kościół został zniszczony w 1945 r., jednakże sama bryła przetrwała i nadawała się do odbudowy. Z uwagi na migrację ludności, jednolitość wyznania nowoprzybyłych polskich mieszkańców oraz niedaleką odległość katolickiego kościoła św. Franciszka, w połowie lat pięćdziesiątych świątynia została rozebrana. Dziś w tym miejscu znajduje się sad, a jedyną pamiątką po kościele jest nazwa ulicy Kościelnej.

Fot.: Rzut ewangelickiego kościoła Zbawiciela. „Deutsche Bauzeitung”, 21 IV 1906

Winna Góra oczami historyka

Rada Dzielnicy Siedlce zwróciła się do prof. Andrzeja Januszajtisa, miłośnika Gdańska i znawcę jego historii …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wielkość czcionki
Kontrast