niedziela, 10.12.2023
Ważne
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Huta szkła przyjeżdża do Hewelianum

30 września 2016, 19:00 do 23:00

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się jak powstają szklane przedmioty? Ile siły trzeba mieć w płucach żeby wydmuchać prostą szklankę? A może po prostu zawsze chcieliście spróbować grawerowania na szkle? Teraz będziecie mieć taką okazję – specjalnie dla Was na Noc Naukowców ściągamy do Centrum Hewelianum przenośną hutę szkła. Robimy „Glass show” !

Do Centrum Hewelianum przyjeżdża huta szkła! Nie cała oczywiście, ale jej mniejsza, mobilna wersja. W piecu o wielkości 120 na 120 cm rozpalone w 1300 stopniach Celsjuszach szkło będzie giętkie jak plastelina. Każdy, kto przyjdzie 30 września do Centrum Hewelianum na Noc Naukowców będzie miał okazję spróbować swoich sił w dmuchaniu szklanych przedmiotów i ich ozdabianiu.

– Pokazy dmuchania szkła w piecu hutniczym, to tylko jedna z atrakcji, jaką przygotowaliśmy na Noc Naukowców w Centrum Hewelianum. Fenicjanie 3 tys. lat temu wymyślili przyrząd – piszczałkę hutniczą, którą do dziś wykorzystuje się w tym fachu. I taką waśnie będziemy posługiwać się podczas „Glass show” – mówi Bogdan Dziadosz, kierownik Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. – Oprócz tego przygotowaliśmy warsztaty grawerowania szkła i wybijanie szklanych monet.

Warsztaty z grawerowania będą odbywały się co ok. 45 minut.

Przygotowaliśmy cztery tury zajęć po ok. 45 minut każda. Każdorazowo może w nich uczestniczyć 20 osób. Obowiązują na nie darmowe bilety wstępu do zdobycia w dniu imprezy. Część z nich będzie można wygrać też w konkursie na naszym profilu na facebook’u, śledźcie go, więc na bieżąco!

Do tego zapraszamy na koncert, gdzie główne skrzypce zagra… szklany instrument.

Ponadto wszystkie nasze interaktywne wystawy będą otwarte przez cały czas trwania wydarzenia. Wstęp na nie tylko za 5 zł!

Szczegóły

Data:
30 września 2016
Czas:
19:00 do 23:00
Wydarzenie kategoria:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce

Centrum Hewelianum
Wielkość czcionki
Kontrast