sobota, 02.03.2024
Ważne
Strona Główna » Wiadomości » Radni Dzielnicowi uczcili Narodowe Święto Francji oraz czwartą rocznicę zamachu

Radni Dzielnicowi uczcili Narodowe Święto Francji oraz czwartą rocznicę zamachu

We wtorkowe popołudnie grupa radnych z Rady Dzielnicy Siedlce udała się na Wojskowy Cmentarz Francuski, mieszczący się na naszej dzielnicy przy ul. Powstańców Warszawskich. Radni uczcili Narodowe Święto Francji oraz czwartą rocznicę zamachu terrorystycznego w Nicei. Dzielnicę i jednocześnie miasto Gdańsk reprezentowali: Brygida Folkmann-Banaszak, Karolina Motyka, Elżbieta Kowalska-Matuszewska, Andrzej Nawara, Mirosław Koźbiał, Andrzej Wardziak…

Dołączył do nas Pan Adam Koperkiewicz, były dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, pasjonat i znawca historii epoki napoleońskiej.

W dniu 14 lipca 2016 roku tuż po zakończeniu pokazu sztucznych ogni z okazji obchodów Dnia Bastylii w Nicei, zamachowiec taranował ciężarówką na odcinku 1800 metrów osoby spacerujące po Promenadzie Anglików (Promenade des Anglais), siedmiokilometrowym głównym ciągu komunikacyjnym, biegnącym wzdłuż Zatoki Aniołów.  W zamachu życie straciło 87 osób, ponad 200 zostało rannych. Terrorysta został zastrzelony przez policję.

Z pewnością niewielu naszych czytelników wie, że Nicea jest miastem partnerskim Gdańska. Mimo że relacje kulturalno-gospodarcze pomiędzy naszymi miastami w praktyce nie istnieją, warto pamiętać o tych wydarzeniach. Może kiedyś sytuacja ulegnie zmianie i będziemy mogli lepiej poznać naszych partnerów z Lazurowego Wybrzeża.

Zapraszamy do odwiedzania znajdującego się na Siedlcach Wojskowego Cmentarza Francuskiego, który jest prawdopodobnie największym takim miejscem, poza terytorium Francji.

tekst: Mirosław Koźbiał, fot: Mateusz Koźbiał

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wielkość czcionki
Kontrast