piątek, 23.02.2024
Ważne
Strona Główna » Historia » Z archiwum rodzinnego Państwa Gumińskich cz.1

Z archiwum rodzinnego Państwa Gumińskich cz.1

Miło nam przedstawić informacje oraz zdjęcia z archiwum rodzinnego Państwa Gumińskich nadesłane przez Panią Agnieszkę Wszałek (z domu Gumińską). Wszystkie zamieszczone zdjęcia pochodzą z lat 60. XX wieku. I jak Państwo zapewne rozpoznajecie po szczegółach architektonicznych dotyczą rejonu ulicy Kartuskiej na Siedlcach.

Zygmunt Gumiński (1923-1990) pochodził z dzisiejszego województwa kujawsko-pomorskiego. W trakcie II wojny światowej przebywał na robotach przymusowych w zakładach stoczniowych na terenie Gdańska. Po wojnie opuścił Gdańsk na krótko, żeby wrócić do niego jako pracownik Stoczni Gdańskiej.

Początkowo wraz z rodziną mieszkał na terenie Świętego Wojciecha, żeby później (połowa lat pięćdziesiątych XX wieku) przenieść się do mieszkania na terenie nowo powstałego osiedla na gdańskich Siedlcach.

Wszystkie zdjęcia pochodzą z albumu rodziny Gumińskich.  

 

Bardzo serdecznie dziękujemy za udostępnienie zdjęć, zwłaszcza że jako cel stawiamy sobie również gromadzenie i archiwizowania zdjęć dawnych Siedlec na naszym portalu. A zbiory rodzinne istnieją, tylko czasem brak możliwości czy pretekstu aby je zaprezentować i się nimi podzielić. Wbrew pozorom historia powojenna Siedlec była niezwykle ciekawa, naznaczona powstawaniem nowych budynków, ulic i wreszcie wspólnot sąsiedzkich. To dzięki ówczesnym budowniczym takie a nie inne Siedlce dzisiaj mamy. Dlatego każdy choćby najmniejszy fragment Państwa archiwów rodzinnych cieszy mnie osobiście jako historyka i spotyka się z Państwa wielkim zainteresowaniem jako mieszkańców tej a nie innej dzielnicy.

redaktor naczelna Edyta Petelska

Winna Góra oczami historyka

Rada Dzielnicy Siedlce zwróciła się do prof. Andrzeja Januszajtisa, miłośnika Gdańska i znawcę jego historii …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wielkość czcionki
Kontrast