niedziela, 21.07.2024
Ważne
Strona Główna » Dom Sąsiedzki » Zaproszenie na spotkanie autorskie z Maciejem Kosycarzem

Zaproszenie na spotkanie autorskie z Maciejem Kosycarzem

Zaproszenie na spotkanie autorskie z Maciejem Kosycarzem i pokaz zdjęć z najnowszego albumu “Fot. Kosycarz. Niezwykłe zwykłe zdjęcia Oruni, Chełma i Siedlec”. 

Kosycarz Foto Press, Rada Dzielnicy Gdańsk-Siedlce i Stowarzyszenie Dla Siedlec a także Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku wraz z Moniką Bogdanowicz, dziennikarką, blogerką (www.bogdanowicz.pro), autorką wielu projektów kulturalno-społecznych, zapraszają na spotkanie z Maciejem Kosycarzem. 

Spotkanie odbędzie się 8 lutego o godzinie 17.00 w Domu Sąsiedzkim Zakopianka. 
W programie spotkania: rozmowa z Maciejem Kosycarzem,  który razem z ojcem Zbigniewem stworzył największe powojenne archiwum Gdańska, pokaz zdjęć Siedlec, Oruni i Chełma wykonanych przez Zbigniewa i Macieja Kosycarzy.
Na spotkaniu będzie możliwość zakupu albumów wydawanych przez Kosycarz FP i indywidualnej rozmowy z autorem. 
 
Opis spotkania:
Po dwunastu latach od wydania pierwszego albumu “Fot. Kosycarz. Niezwykłe zwykłe zdjęcia”, czas na trzy niezwykle ciekawe gdańskie dzielnice.
Po raz pierwszy nie tylko  miłośnicy Gdańska zobaczą zdjęcia z  powojennej historii Oruni, Chełma i Siedlec w autorskim albumie Zbigniewa i Macieja Kosycarzy.
“Fot. Kosycarz. Niezwykłe zwykłe zdjęcia Oruni, Chełma i Siedlec” to już 13. album z cenionej i lubianej przez czytelników serii. 
 
W najnowszym albumie Kosycarzy czytelnicy zobaczą m.in.,  jak zmieniał się Trakt Świętego Wojciecha, wcześniejsza ul. Jedności Robotniczej, którą jeździł tramwaj linii 6, a przed budynkami rosły drzewa. Młodsi zdziwią się, że tam, gdzie dzisiaj są puste place, kiedyś stały domy mieszkalne, a niektóre z nich z ciekawą historią. Mieszkańcy nowego Chełma dowiedzą, że zanim powstały ich domy,  na placach budów pracowali z dobrymi wynikami saperzy. 
 
Siedlce w albumie to nie tylko ul. Kartuska, ale to z jednej strony tragiczny wybuch gazu w budynku na ul. Struga, a z drugiej popularne nocne kluby, jak Rondo czy Lido.
Życie codzienne, komunikacja miejska, moda, wydarzenia, znani i nieznani ludzie, sklepy, rozrywka i zabawa, domy których już nie ma. Zdjęcia wraz z obszernymi opisami Oruni, Chełma i Siedlec to będzie kolejna fotograficzna wędrówka przez wspomnienia i historię. Niejedno zdjęcie zadziwi i przypomni coś, co zatarł czas.  Bo taka jest właśnie magia fotografii.
 
 
O Macieju Kosycarzu: 
Maciej Kosycarz (ur. w 1964 r.), absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Autor kilkunastu tysięcy zdjęć opublikowanych w prasie. Zawodowo fotografią zajmuje się od roku 1990. Początkowo w ukazujących się głównie na Kaszubach  „Naszych Tygodnikach” oraz „Tygodniku Wieczór”, a następnie w „Głosie Wybrzeża”. W maju 1996 roku założył agencję fotograficzną Kosycarz Foto Press KFP, kontynuuje pracę ojca. Klientami KFP jest ponad 100 polskich i zagranicznych tytułów oraz agencji prasowych. Swoje zdjęcia prezentował na kilku wystawach, wydał  również dwadzieścia albumów fotograficznych. W 2001 roku przygotował wystawę „Zwykłe Miasto – Gdańsk w obiektywie ojca i syna”, którą można było zobaczyć w Budapeszcie, Mostarze (Bośnia i Hercegowina), Belgradzie, Gdańsku, Kalmarze (Szwecja), Holbaek (Dania) i Kaliningradzie (Rosja). Od 1997 roku jest współorganizatorem  Pomorskiego Konkursu Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo im. Zbigniewa Kosycarza. W archiwum jego agencji znajduje się ponad 640 tysięcy zdjęć dostępnych na stronie internetowej www.kfp.pl, które są codziennie aktualizowane. Jest to obecnie największy lokalny serwis fotograficzny w Polsce. Tak jak ojciec, za największe wyróżnienie otrzymane w życiu uważa przyznany mu przez mieszkańców tytuł „Gdańszczanina Roku 2009”.  Laureat Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2010 przyznanej przez marszałka województwa pomorskiego oraz nagrody wojewody pomorskiego Sint Sua Praemia Laudi w kategorii kultura za rok 2014. W 2009 roku Rada Miasta Gdańska nadała kronikarzom miasta Zbigniewowi i Maciejowi Kosycarzom Medal Mściwoja II za całokształt dorobku fotograficznego.

Winna Góra oczami historyka

Rada Dzielnicy Siedlce zwróciła się do prof. Andrzeja Januszajtisa, miłośnika Gdańska i znawcę jego historii …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wielkość czcionki
Kontrast